Kocham, więc jestem
Projekt realizacji nagrań na podstawie listów z tomaszowskiego getta
Lutka Orenbacha do Edith Blau, w muzycznej interpretacji zespołu Agnellus
posłuchaj utworu:
Młody utalentowany 19-to latek trafia do tomaszowskiego getta. Opisywany, jako niespotykany talent teatralny, świetny karykaturzysta, moderator życia kulturalnego w Tomaszowskim Getcie, kierownik artystyczny teatru. Ale również niepoprawny romantyk, piszący namiętnie lity do ukochanej Edith. Zachowało się 100 listów do adresatki Wielkiej Miłości.
Poprzez wyznania miłości utrzymujące się na krawędzi mitologizacji, której świadomy był autor, Lutek opowiada o własnym życiu wewnętrznym. To niesamowite świadectwo obecności postanowił wziąć na warsztat łódzki zespół Agnellus konstruując opowieść o miłości, wolności i człowieczeństwie.
Poruszana przez zespół tematyka dotyczy teraźniejszego dyskursu dotyczącego spraw polsko-żydowskich, również ogólnoludzkich. Doświadczenie holokaustu ukazuje, że największym zagrożeniem dla człowieka jest on sam. Jednak poprzez tę trudną sytuację, w której znalazł się Lutek, w tej całej nędzy, brzydocie, zamknięciu, upodleniu ujawniło się to, co najbardziej piękne w człowieku. Sensualny odbiór świata przez Lutka uzmysławia to piękno, które otrzymaliśmy. Odyseja w głowie bohatera nie potrzebuje scenografii, choć Lutek marzy o Wielkim Świecie i karierze aktora. Ale marzy też o zwyczajnym życiu, o domu i żonie „najdroższej Blauce” pokazując, że prawdziwe z bogactw człowieka jest w nim samym.
Zbiór listów opracowanych przez dr Justynę Biernat jest świadectwem obecności kultury polskiej i żydowskiej na ziemiach polskich w okresie wojennym. Edith Blau przeżyła wojnę i przekazała listy do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, aby ukazać wewnętrzny świat, młodego, utalentowanego, człowieka, pełnego pasji i nadziei na przyszłość. Na usta ciśnie się pytanie – czy potrafimy się zmienić dzięki temu świadectwu?
Dotychczas powstały cztery utwory, które zespół zaprezentował podczas promocji książki o tym samym tytule wydanej przez Fundację Pasaże Pamięci.
Nagrania odbyły się w Robak Studio w Łodzi.
realizacja i mastering – Zbigniew Piotrowski
scenariusz, opracowanie tekstu – kompilacje/centon Agnieszka Kowalska-Owczarek
na podstawie listów – Izrael Aljuhe Orenbacha
w oparciu o książkę „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” Fundacja Pasaże Pamięci
opracowanie i edycja oryginalnego tekstu Izraela Aljuhe Orenbacha – dr Justyna Biernat
muzyka – zespół AGNELLUS
kierownik nagrań – Tomasz Kowalski
skład zespołu:
śpiew – Agnieszka Kowalska-Owczarek
gitara akustyczna – Agnieszka Nowak
gitara basowa – Tomasz Kowalski
gitara elektryczna/ gitara akustyczna – Daniel Machoś
perkusja – na nagraniach Mateusz Joachimiak/ koncerty Paweł Zawierucha
puzon – Grzegorz Rogala
instrumenty klawiszowe – Rafał Hajdorowicz
AGNELLUS – zespół w swojej kreacji wychodzi poza ramy piosenki poetyckiej, wnikając w przestrzeń muzyczno-teatralną. Porusza się pomiędzy piosenką literacką a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. Ze względu na specyfikę zespołu można go usłyszeć na festiwalach muzycznych, teatralnych i poetyckich. Utwory autorów Agnellusa znalazły się na płycie Macieja Zembatego pt. „Piosenki z trumienki” (Canto, 2002). W październiku 2012 w Polskim Radio Łódź odbyła się premiera albumu „Ballady i transe”, (Dalmafon). Znajdują się na nim zarówno utwory poezji pierwszej połowy XX wieku, jak również współcześnie tworzących autorów, szczególnie łódzkich poetów.
W 2019 roku w 125 rocznicę urodzin Juliana Tuwima odbył się koncert premierowy albumu „Bal dla ubogich. Tribute to Tuwim” (Stowarzyszenie Obszary Kultury), złożony w całości z autorskich kompozycji do słów Tuwima. Wydawnictwo zostało objęte honorowym patronatem Domu Literatury w Łodzi oraz patronatem Fundacji Pasaże Pamięci. Agnellus jest wielokrotnie nagradzanym zespołem. Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie uznał, że projekt tuwimowski jest istotny dla promocji polskiej kultury za granicą i przyznał dofinansowanie wyjazdu zespołu na festiwal poświęcony Tuwimowi w Szkocji w roku 2013 w programie "Kultura polska na świecie". Agnellus działa w materii piosenki wysokoartystycznej. Zespół Agnellus uczestniczy w ważnych projektach związanych z regionem współpracując z Domem Literatury w Łodzi oraz z Fundacją Pasaże Pamięci w Tomaszowie Mazowieckim. Zadanie „Bal dla ubogich – album muzyczny – Tribute to Tuwim” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Wydawca płyty Stowarzyszenie Obszary Kultury otrzymało dofinansowanie do trasy koncertowej zespołu od Województwa Łódzkiego.
W grudniu 2020 zespół rozpoczął pracę studyjną nad albumem „Kocham więc jestem” na podstawie listów z tomaszowskiego getta młodego Lutka Orenbach do Edith Blau – partner nagrań ZAiKS.
Innym muzycznym projektem grupy w formie mini-widowiska są „Wyliczanki, igry, fiki” – muzyczna interpretacja znanych dziecięcych zabaw słownych dla widza dorosłego. Premiera odbyła się w ramach akcji Dotknij Teatru 2016 roku – łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Muzycy zespołu są również autorami oprawionego plastycznie programu „Dwoje Ludzieńków. Tribute to Leśmian.”
Więcej: AGNELLUS
Projekt Stowarzyszenia „Obszary Kultury”
Partner projektu: ZAiKS
Patroni:
Fundacja Pasaże Pamięci
Blog literacki Hostel
Blog literacki Biała Fabryka
Kwartalnik Artystyczno-Literacki ARTERIE