KOCHAM, WIĘC JESTEM
– rozwijanie świadomości historycznej
poprzez dramę i sztukę
Kocham, więc jestem - kolejna odsłona projektu Stowarzyszenia Obszary Kultury we współpracy z twórcami zespołu AGNELLUS oraz MIEJSKIM CENTRUM KULTURY w Tomaszowie Mazowieckim i ŁASKIM DOMEM KULTURY oraz niezawodną ŁÓDZKĄ AKADEMIĄ DRAMY! Wspierali nas SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA LÓDZKIEGO, FUNDACJA PASSAŻE PAMIĘCI, INSTYTUT TOLERANCJI oraz blogi HOSTEL i BIAŁA FABRYKA.
Historia świata wewnętrznego Lutka Orenbacha spisana przez autora w listach do Edith Blau zainspirowała zespół oraz autorkę scenariusza do powstania koncertu monodramu. Na scenę wchodzi Lutek - kierownik artystyczny jednocześnie wspaniały aktor podziwiany przez publiczność. Zaraz zacznie się spektakl w tomaszowskim getcie, koledzy są już na scenie i przygotowują się do spektaklu. Lutek wita się serdecznie z każdym. - "Serwus panowie! - Ferdek, jak się cieszę, że cię widzę" - "Ale zaraz, zaraz publiczność już tu jest! - padają jedyne improwizowane słowa w koncercie-spektaklu - reszta to zręczny montaż tekstu przeprowadzony przez scenarzystkę i jednocześnie wokalistkę AGNIESZKĘ KOWALSKĄ-OWCZAREK oraz DANIELA MACHOSIA - autora montażu kilku utworów wplecionych w scenariusz. Zręczny, bo ukazującym istotę przekazu zawartym w listach. Przeplatając piosenki ze słowem mówionym zespół wprowadza widzów w historię, która otwiera wyobraźnię i przenosi widza w tamten okrutny czas.
Naszymi widzami była MŁODZIEŻ z Łasku oraz Tomaszowa Mazowieckiego. Młodzi ludzie mogli przejrzeć się w postaci Lutka i dokonać porównania własnych dążeń, pragnień i świata wartości.
Proces ten był wspierany przez HANNĘ JASTRZĘBSKĄ-GZELLĘ - autorkę scenariusza lekcji dramowej, założycielkę Łódzkiej Akademii Dramy oraz psychologa i psychoterapeutę OLGĘ WOJCIECHOWSKĄ-KOZŁOWSKĄ. W trakcie dramowych warsztatów dużą rolę pełniła muzyka zespołu AGNELLUS, która towarzyszyła uczniom w trakcie twórczych działań i snucia historii o getcie i o Lutku. Podczas warsztatów znalazło się miejsce na wątki nostalgiczne, dramatyczne jak również humorystyczne. Warsztaty rozpoczęto od twórczych skojarzeń ze słowami, miłość, przyjaźń, marzenia, wakacje. Historia wielkiej miłości właśnie rozpoczęła się w wakacje. Miłości, która pozwoliła przetrwać trudny czas, ale i zrozumieć, co to znaczy być silnym, pozwoliła zweryfikować, co jest w życiu najważniejsze – o tym właśnie pisze w listach Lutek Orenbach. Uczniowie mogli wejść w rolę Lutka i Edith – adresatki listów, stosując pod okiem prowadzącego techniki wejścia w rolę i narracji. Młodzież z wielkim skupieniem i zaangażowaniem tworzyła przestrzeń sceniczną dla fragmentów listów, które dzięki temu wybrzmiały w sposób wyjątkowy. Każdej prezentacji towarzyszył odpowiedni fragment muzyczny oraz komentarz prowadzących.
Serdecznie dziękujemy prowadzącym Hannie Jastrzębskiej-Gzelli oraz Oldze Wojciechowskiej-Kozłowskiej, które pozwoliły w dynamiczny sposób poruszyć trudne i ważne tematy.
Dziękujemy naszym Miejskiemu Centrum Kultury i Łaskiemu Domowi Kultury, a przede wszystkim młodzieży, która wzięła udział w warsztatach.
Dziękujemy również zespołowi AGNELLUS w składzie:
Tomasz Kowalski
Paweł Zawierucha
Jarosław Sałata
Marcin Nieckarz
Rafał Hajdorowicz
Agnieszka Kowalska-Owczarek
za zaangażowanie i otwartość na młodego widza!
Więcej o zespole: AGNELLUS
Informacje na temat nagrań audio:
realizacja nagrań audio "Kocham, więc jestem"
Informacje na temat wydawnictwa:
wydawnictwo "Kocham, więc jestem"
Podcast radiowy na temat projektu Radio Łódź audycja Anny Groblińskiej
PATRONI:
Fundacja Pasaże Pamięci
Instytut Tolerancji
PATRONI MEDIALNI:
blog Hostel
blog Biała Fabryka
PARTNERZY:
Łódzka Akademia Dramy
zespół AGNELLUS
Łaski Dom Kultury
Miejskie Centrum Kultury, Tkacz w Tomaszowie Mazowiecki
Zadanie publiczne „Kocham, więc jestem – rozwijanie świadomości historycznej poprzez dramę i sztukę” jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego.